Eesti
English

15. septembril saab teoks planeedi ajaloo suurim kodanikualgatus - Maailmakoristus ehk World Cleanup Day.

13.09.2018

Hea sõber,

 

Juba vähem, kui 10 päeva pärast, 15. septembril saab teoks planeedi ajaloo suurim kodanikualgatus - Maailmakoristus ehk World Cleanup Day. Sel päeval tulevad miljonid inimesed 150 riigis välja selleks, et astuda ühiselt samm puhtama maailma suunas ja juhtida tähelepanu globaalsele prügiprobleemile.

 

Tegu on maailma ajaloo suurima kodanikualgatusega, mis on alguse saanud Eestist ja mida juhitakse 15. septembril siitsamast Eestist. See tähendab, et meil on võimalus teha ühe päevaga Eesti suuremaks kui kunagi varem.

Arvestades, et Maailmakoristus on Eesti riigi suurim kingitus maailmale meie 100. sünnipäeval, on meil kõigil põhjust selle algatuse nimel eriliselt pingutada. Seetõttu kutsume teid kaasa, et algatuse idee ja sõnum jõuaks iga eestlaseni ja liiguks siit jõuliselt ka kaugemale - üle riigipiiride. Võimalused selleks on väga lihtsad.

 

Tulge koristama ja kutsuge sõbrad kaasa!

 

Kutsuge oma sõpru, kolleege ja partnereid nii kodu- kui välismaal 15. septembril koos teiega koristama. Otsige ülesse omale kõige lähem prügihunnik, võtke kaasa prügikotid ja kindad ning koristage see ära. Iga väiksemgi tegu loeb! Oma asukohariigi tiimide kontaktid leiate

www.worldcleanupday.org/contact/.

 

Tänuväärne, kui leiate võimaluse jagada oma siseveebis, kodulehtedel, uudiskirjades ja erinevates ametlikes ja isiklikes sotsiaalmeediakanalites sõnumeid ja üleskutseid. Te võite ka saata enda disainitud kutse meie kodulehel (link). Kindlasti jagage pilte oma koristustalgutelt ja kasutage #worldcleanupday2018 ja #ev100.

 

 

Usume, et üheskoos saame hakkama millegi enneolematult suurega ja oleme Teile kaasalöömise eest väga tänulikud! Teeme ära J

 

 

Heade soovidega,

Eva Truuverk

World Cleanup Day

www.worldcleanupday.org

 

 


 

World Clean Up Day 15. september 2018

 • Maailmakoristus ehk World Cleanup Day  toimub 15. septembril 2018.

 • Tegu on maailma ajaloo suurima kodanikualgatusega, mis on alguse saanud Eestist ja mida juhitakse Eestist.

 • Eesti eestvedamisel hakkavad ühel ja samal päeval maakera puhtamaks koristama korraga ligi 150 riiki.

 • Teeme Ära Maailmakoristus on EV100 programmi osana suurim eestlaste kingitus maailmale meie riigi 100. sünniaastapäeva puhul.

 • Üleilmne koristuspäev teeb koos päikesega planeedile tiiru peale – algab hommikul kell 10.00 Uus-Meremaal ning lõpeb 36 tundi hiljem Hawaiil. Aktsioon algab Eesti aja järgi 14. Septembril kell 23.00.

 • Maailmakoristuse staap hakkab paiknema Tallinnas, kuhu koonduvad kogu maailmast koristuspäeva tulemused, info, telepilt jne. Tallinna staabist hakatakse juhtima globaalset teleülekannet ja vahendama telepilti üle kogu planeedi.

 • Korraga astuvad puhtama looduse eest välja miljonid inimesed eesmärgiga, et astuda ühiselt samm puhtama maailma suunas, juhtida tähelepanu globaalsele prügiprobleemile ning otsida sellele lahendusi.

 • Eestis on koristuspäeva fookuses metsad, mererannad ja järvede-jõgede kaldad.

 

 

Fakte prügiprobleemi kohta

 

 • International Solid Waste Association (ISWA) andmetel tekib igal aastal juurde ca 4 miljardit tonni prügi, sellest ca 1,6 miljardit on olmeprügi.

 • 3,5 miljardit inimest maailmas ei oma juurdepääsu jäätmekäitlussüsteemidele ja see prügi jõuab loodusesse, sh jõgede kaudu ookeanitesse või see põletatakse.

 • The Global Waste Management Outlook’i hinnangul satub igal aastal loodusesse ja sealt ookeanidesse sadu miljoneid tonne illegaalset prügi. Ookeanites hulpiv prügi on 80% ulatuses pärit sügavalt maismaalt.

 • Seetõttu on prügiprobleem arenenud riikide jaoks sama põletav kui arengumaades. Kuigi mitmed ühendused seiravad prügi maailma eri piirkondades, takistab prügiprobleemiga tõhusat tegelemist ka puudulik teave prügi mahtudest ja asukohtadest.

 

Maailmakoristuspäeva lugu

 

 • 2007. aasta augustis istusid kohviku laua taga grupp inimesi, nende hulgas Rainer Nõlvak, Toomas Trapido, Henri Laupmaa ja Kadri Allikmäe kellel tekkis idee Eesti prügist puhtaks koristada ühe päevaga. Hiljem liitusid Ahti Heinla, Tiina Urm, Tatjana Lavrova, Eva Truuverk ja Anneli Ohvril. Teeme Ära õnnestumisele aitasid tollal kaasa 620 vabatahtlikku ja rohkem kui 500 organisatsiooni Eestis.

 • 3. mail koristasid rohkem kui 50 tuhat inimest kokku 10 tuhat tonni prügi. See oleks võtnud riigil aega aastaid ja oleks maksnud 22,5 miljonit eurot. Kuid see tehti ühe päevaga ja läks maksma vaid pool miljonit eurot (peamiselt prügi käitlemise kulu jäätmefirmadele).

 • Esimesena liitus Eesti algatusega Leedu, kes tegi toetuskoristuspäeva koos Eestiga (3. mail 2008 kaasates mõned tuhanded koristajad). Sügisel tegi koristusaktsiooni Läti, edasi Sloveenia, Portugal, Serbia ja seejärel paljud teised.

 • Tänaseks on erinevatel aegadel Teeme Ära mudeli alusel oma riiki koristanud pea 20 miljonit inimest enam kui sajast riigist üle maailma.

 • Koristuspäevadel osalenute maksimumarvud: Läti (210 000), Leedu (250 000), Portugal (100 000), Slovenia (270 000), Rumeenia (250 000), Albaania (281 000), Ungari (200 000), Bulgaaria (375 000), Ukraina (500 000), India (54 000), Filipiinid (28,000) jne.

TopBack

© Eesti Suursaatkond Tbilisis Likhauri Turn 4, Saburtalo, 0171 Tbilisi, Gruusia tel. +995 32 2365 122, e-mail: tbilisisaatkond@mfa.ee, tbilisi.consular@mfa.ee