Eesti
English

Eesti peab oluliseks suhete tihendamist NATO lähedaste partneritega

19.04.2012

Välisminister Urmas Paet ütles eile õhtul Brüsselis NATO välisministrite kohtumisel, et Eesti peab oluliseks Chicago tippkohtumisel NATO kohtumisi kandidaatriikide - Georgia, Bosnia ja Hertsegoviina, Montenegro ning Makedooniaga. „Senine NATO laienemine on olnud edulugu ja suurendanud Euroopa julgeolekut. Eesti toetab NATO avatud ukse poliitika jätkumist,“ märkis Paet. „Chicago tippkohtumisel tuleks edastada selge sõnum alliansi edasiliikumisest suhetes kandidaatriikidega - tunnustada neid arengu eest ning julgustada reformide jätkamisega,“ lisas ta.

Rääkides NATO partnerlussuhetest Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika riikidega märkis Paet, et NATO tegevused Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika regiooni üleminekuprotsesside toetamisel on täienduseks teiste rahvusvaheliste organisatsioonide tegevusele. „NATO panus regioonis tuleb suunata spetsiifilistesse valdkondadesse, kus sel on lisaväärtust. Tähtis on koostoime teiste organisatsioonidega nii majanduse, tsiviilühiskonna kui ka regiooni julgeolekualaste probleemide lahendamisel,“ lisas ta.

Paeti sõnul on nn Araabia kevad, ühisoperatsioon Liibüas ja pingestunud olukord Lähis-Idas toonud Pärsia lahe äärsed riigid Araabia Ühendemiraadid, Katari, Bahreni ja Kuveidi lähemale reaalsele koostööle NATOga. „Sõjalise koostöö ning energia- ja merejulgeoleku kõrval näeme strateegilise koostöövaldkonnana ka küberjulgeolekut,“ ütles Eesti välisminister.

Eesti välisministri sõnul on Chicago tippkohtumisel oluline ka tugevdada NATO suhteid oma peamiste partneritega. „Lisaks nende riikide tunnustamisele, kes panustavad NATOsse operatsioonidel osalemisega, rahalise panuse või poliitilise toetusega, tuleks arutada ka praktilise koostöö tugevdamist tulevikus,“ lisas ta.

Täna Brüsselis jätkuval NATO välisministrite kohtumisel toimub ka NATO-Vene Nõukogu kohtumine välisministrite tasemel ja Afganistani rahvusvahelistesse julgeolekujõududesse (ISAF) panustavate riikide välisministrite kohtumine.VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS
637 7654
533 66 159
pressitalitus@mfa.ee

TopBack

© Eesti Suursaatkond Tbilisis Likhauri Turn 4, Saburtalo, 0171 Tbilisi, Gruusia tel. +995 32 2365 122, e-mail: tbilisisaatkond@mfa.ee, tbilisi.consular@mfa.ee