Eesti
English

Eesti humanitaarabi jaotamine Tbilisis

05.09.2008

Väikemees, kes aitas abisaadetist maha laadida, sai tänutäheks omasuuruse kaisukaru ja kasti küpsist24. augusti varahommikul laadisid Eesti vabatahtlikud 10,5 tonni kaupa erilennukilt 1,5 tunniga (sic!) saatkonna tellitud veoautodele, mis viisid humanitaarlasti hoiule Tbilisi kesklinna kooli nr 51. Hommikul laadisime kraami põgenikest vabatahtlike abiga maha.

Lennujaamas filmis ümberlaadimist Kanal2 reporter ning 51. koolimaja juures hoolitsesid meediakajastuse eest Rustavi2 TV ning Alania TV reporterid. Samas andsin ka mõlemale kanalile intervjuu. Alaniale antud intervjuu on kättesaadav VM pressiosakonnast Tallinnast.

Abi põhiosa moodustasid tekid-padjad, mähkmed, laste riided ja mänguasjad, toiduained ning meditsiinitehnika.

Abi jagamisega alustasime kaks päeva hiljem, kolmapäeval, 24.08, sest selleks ajaks olid enamus Gori linnast põgenenutest oma kodudesse tagasi pöördunud ning oli võimalik keskenduda pikemaks jääjatele ning just kõige suuremat puudust kannatavatele peredele. Vajaduste hindamiseks ja olukorra kontrollimiseks külastasime kümneid põgenike ajutisi varjupaiku ning küsitlesime neis elavaid inimesi.

Veoauto

Nagu öeldud, oli saatkonna partneriks abi jagamisel Gruusia õpetajate ja haridustöötajate ametiühing. Ametiühingul on 116 000 liiget üle kogu riigi, kes edastasid  operatiivselt infot põgenike olukorra, arvu ja vajaduste kohta. Lisaks sellele sain infot Abhaasia eksiilvalitsuse juhi, Malkhaz Akišbaia käest, kes oli võtnud oma ülesandeks Ülem-Kodori orust põgenenud Gruusia kodanike eest hoolitsemise.

Kokkuvõttes oli koostöö ametiühinguga väga edukas ning asjalik.

Meditsiiniseadmed said erinevatesse Gruusia haiglatesse toimetatud Gruusia Tervishoiuministeeriumi vahendusel.

Hetkeseisuga on Gruusias sõja tõttu kodu ja varata jäänud 66 443 inimest. Neist 45 100 on leidnud ajutise peavarju Tbilisi koolides ja lasteaedades. Väike osa on paigutatud telklaagritesse ning nö kasuperedesse. Olukorda raskendavad äärelinnu asustavad 250 000 Abhaasia sõja põgenikku, kes on seal elanud juba eelmisest konfliktist saadik.

Valitsus plaanib kolida põgenikud võimalikult kiiresti koolidest lasteaedadesse selleks, et õppeaasta saaks alata. Selle vastu on sõna võtnud rahvusvahelised organisatsioonid, kelle arvates on vaja keskenduda muudele vabadele pindadele, mida on võimalik kasutada pikema aja vältel, sest põgenikud häirivad ka lasteaedade normaalset tööd ning põhjustavad sotsiaalprobleeme.

Koolilapsed ja Suursaadik Toomas Lukk

Rahvusvahelised abiorganisatsioonid soovitavad valitsusel tegeleda nö talvitumise ettevalmistamisega, mis kätkeb endas ka püsivama elukoha, võimalusel kasupere leidmist, sest püsivamate eluasemete ehitamine või elamiskõlbulikuks seadmine võtab kauem aega ning on kulukam kui ajutiste kasuperede leidmine.

- Martin Karner, Eesti saatkond Tbilisis

 

TopBack

© Eesti Suursaatkond Tbilisis Likhauri Turn 4, Saburtalo, 0171 Tbilisi, Gruusia tel. +995 32 2365 122, e-mail: tbilisisaatkond@mfa.ee, tbilisi.consular@mfa.ee