Eesti
English

Välisminister Mikser: Tubli kodutöö on viinud Gruusia eurointegratsioonis oluliselt edasi

26.04.2017

Välisminister Sven Mikser tunnustas eile Tbilisis kohtumistel Gruusia juhtidega riigi meelekindlat tööd reformide elluviimisel Euroopa Liiduga lõimumisel, õnnitles Gruusiat jõustunud ELi viisavabaduse puhul ning kinnitas tuge euroatlantilises integratsioonis. Mikser kohtus Gruusia presidendi Giorgi Margvelašvili, peaministri Giorgi Kvirikašvili, välisministri Mihheil Džanelidze ja parlamendi esimehe Irakli Kobahhidzega.

Mikseri sõnul on otsustuskindel ja tubli kodutöö viisavabaduse saavutamisel viinud Gruusia eurointegratsioonis oluliselt edasi. „Viisavabaduse jõustumine on Euroopa Liiduga lõimumisel märgilise tähtsusega samm, mis aitab kaasa turismi arendamisele, inimestevahelistele kontaktidele ning ärisidemete tugevdamisele,” sõnas välisminister Mikser ning kinnitas Eesti igakülgse toe jätkumist. „Assotsieerimislepingu elluviimise ning reformidega on vaja jätkata. Meie koostöö Gruusiaga on sellele suunatud,“ lisas ta.

Eesti välisministri sõnul on Gruusia edu eeskujuks ka teistele idapartneritele. Ta lisas, et idapartnerlus on Eesti üks prioriteete Euroopa Liidu Nõukogus eesistumisel. Eesti eesistumise ajal toimub novembris Brüsselis idapartnerluse tippkohtumine. „Tegutseme selle nimel, et tippkohtumise tulemid oleksid ambitsioonikad ja motiveerivad kõikidele idapartneritele oma riike edasi arendama. Tippkohtumine peab andma selge sõnumi Euroopa Liidu ühtsest pühendumisest, ning idapartnerite kodanikele näitama, kuidas koostöö toob neile konkreetset kasu. See on vajalik nende riikide valitsustele reformiinnu säilitamiseks, ” ütles välisminister Mikser.

Kohtumistel kõneldi veel julgeolekuteemadest ning Gruusia NATO-suunalistest püüdlustest. „Gruusia on juba praegu NATOle partner, kes panustab olulisel määral alliansi julgeolekusse,“ sõnas Mikser. „Varssavi NATO tippkohtumine andis selge signaali soovist tihendada koostööd Gruusiaga. Eesti on valmis igati toetama Gruusiat selles,“ lisas ta ning julgustas Gruusiat kasutama erinevaid võimalusi praktilises koostöös NATOga.

Gruusia on välisminister Mikseri sõnul Eesti jaoks üks tähtsamaid arengukoostöö sihtriike. „Jätkame Gruusia toetamist Euroopa Liiduga lõimumisel eelkõige väljaõppe ja abiga reformide läbiviimiseks. Viimasel kahel aastal on arengukoostöö raames tehtud Gruusias üle 50 projekti. Keskendume oma reformikogemuse jagamisel peamiselt haridusele, ettevõtluse toetamisele ja demokraatlike institutsioonide tugevdamisele, e-valitsuse edendamisele,“ lausus välisminister Mikser. Eesti panustab ka sel aastal projektide elluviimiseks ligi miljon eurot.

Mikseri sõnul on selle aasta juunis diplomaatiliste suhete sõlmimise 25. aastapäeva tähistavate Eesti ja Gruusia koostöö väga edukas ja sisukas kõikides valdkondades.

Kohtumistel kõneldi veel suhetest naaberriikidega, julgeolekuolukorrast regioonis ning viimastest arengutest Gruusias.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576809...

TopBack

© Eesti Suursaatkond Tbilisis Likhauri Turn 4, Saburtalo, 0171 Tbilisi, Gruusia tel. +995 32 2365 122, e-mail: tbilisisaatkond@mfa.ee, tbilisi.consular@mfa.ee