Eesti
English

Eesti ja Rootsi välisminister peavad oluliseks ELi tuge Gruusiale

21.05.2008

Kolmapäeval, 21. mail kohtus Stockholmis ametlikul visiidil viibiv välisminister Urmas Paet oma Rootsi kolleegi Carl Bildtiga.

Paet ja BildtVälisministritel olid kõne all Euroopa Liidu ja Venemaa suhted ning Eesti ja Rootsi koostöö. Samuti räägiti olukorrast Afganistanis, Iraagis ning Gruusias, Lääne-Balkani ja Kosovo arengutest ning Euroopa naabruspoliitikast.

Kohtumisel peatuti pikemalt olukorral Gruusias. Eesti ja Rootsi välisminister rõhutasid vajadust sõlmida Euroopa Liidu ja Gruusia viisalihtsustusleping ning vabakaubandusleping. "See oleks Gruusiale täiendav selge märk Euroopa Liidu toetusest," ütles Paet. Välisminister Paet lisas, et esmaspäeval arutavad ELi välisministrid olukorda Gruusias, kes võtavad vastu ka järeldused. "Ka tänased teated tulevahetusest Gruusias on väga murettekitavad. Gruusia suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust tuleb austada ning provokatsioonid on vastuvõetamatud," ütles Paet.

Eesti ja Rootsi välisminister arutasid olukorda valimistejärgses Serbias ning Kosovos. Ministrite sõnul aitaks Serbial ELiga suhteid tihendada Euroopa-meelne koalitsioon. "Lääne-Balkani riikidel peaks olema võimalus liikuda kiiresti ka viisavabaduse suunas Euroopa Liiduga," sõnas Paet. Välisminister lisas, et Eesti on panustanud Lääne-Balkani regiooni arengusse eeskätt oma liitumis- ja reformikogemust vahendades, mida ollakse valmis jätkama. Eesti panustab ka Kosovos algavasse Euroopa Liidu tsiviilmissiooni.

Välisministrid arutasid mai lõpus Stockholmis toimuva Iraagi rahvusvahelise kokkuleppe ülevaatekonverentsiga seonduvat. Välisministrid rõhutasid, et Iraak vajab jätkuvalt rahvusvahelist abi oma ühiskonnaelu demokratiseerimise ja majandusreformide toetamiseks.

Kahepoolsetest suhetest rääkides tõdesid välisministrid, et Eesti ja Rootsi suhted on väga head ja aktiivsed. Rootsi on Eesti suurim välisinvestor - möödunud aastal oli Rootsist Eestisse suunatud investeeringute maht ligi 40% investeeringute kogumahust. Paet ja Bildt nõustusid, et ka välisministeeriumide vaheline koostöö on olnud väga edukas. "Meie diplomaat töötab Rootsi saatkonna juures Kairos," ütles Paet.

Välisminister Paet kohtus visiidi käigus veel Rootsi parlamendi väliskomisjoni esimehe Göran Lennmarkeriga, kellega arutati Eesti ja Euroopa Liidu suhteid Venemaaga, Euroopa naabruspoliitikat ning olukorda Gruusias.

Välisminister Urmas Paet andis Eesti Stockholmi saatkonnas toimunud vastuvõtul Stefan Strömbergile üle Kotkaristi III klassi teenetemärgi Eesti ja Rootsi politseikoostöö edendamise eest, Valgetähe IV klassi ordeni Henno Kirikmäele Eesti koolihariduse säilitamise eest Rootsis, kaitseministeeriumi III klassi teeneteristi Nikolai Arbusele võitluse eest omariikluse taastamisel ning kaitseministeeriumi kuldse rinnamärgi Christofer Gyllenstiernale toetuse eest Eestile euro-atlantilise integratsiooni protsessis.

Lisaks avas välisminister Paet Eesti Stockholmi saatkonnas vabariigi 90. juubeliaasta tähistamiseks pühendatud ajaloonäituse "Eesti Vabariik 90", mis on korraldatud koostöös Eesti Instituudiga, ning kohtus Eesti Majas Rootsis elavate eestlastega.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS
637 7654
52 16 821
pressitalitus@mfa.ee
www.vm.ee

TopBack

© Eesti Suursaatkond Tbilisis Likhauri Turn 4, Saburtalo, 0171 Tbilisi, Gruusia tel. +995 32 2365 122, e-mail: tbilisisaatkond@mfa.ee, tbilisi.consular@mfa.ee